Často kladené otázky

Vyplatí se mi vůbec dotace? 

ANO - pokud chcete dům opravit komplexně a skutečně úsporně.

Jak je to s dotací, pokud stavím novostavbu na místě zbouraného domu?

Na novostavbu je pak pohlíženo jako na rekonstrukci, můžete získat mnohem vyšší dotaci. Novostavba se musí realizovat hned po odstranění stavby a musí stát na místě původní stavby.

Není vyřízení dotace zatíženo přílišnou byrokracií?

Nic není zadarmo. O první fázi, v které se řeší samotná žádost, se postaráme hlavně my. Druhá fáze doložení realizace a vyplacení financí je spíše o vás. Všechny tyto formuláře a faktury se však dají zvládnout, pomůžeme vám s tím. 

Dostane dotaci každá rekonstruovaná stavba?

Ani náhodou. Parametrů a kritérii, které se musí splnit u komplexních rekonstrukcí je celá řada. Vše se musí pořádně spočítat a optimalizovat, až pak se může začít příprava a samotná realizace stavby.

Znamená to, že pokud jsme již začali stavět, už se dotace nedá vyřídit?

Nic není ztraceno, byť to není ideální. I za těchto podmínek jsme schopni fungovat. Je dobré se ozvat co nejdříve. Dům se musí podchytit zejména před objednávkou oken a realizací zateplení.

Proč mám chtít vás, projektant mi to zařídí. Nebo si na to seženu energetika.

Rozumíme jak energetice, tak stavbám. Stojíme na straně klienta a hledáme pro něj nejlepší praktická řešení. Energetik se soustředí na výpočty, projektant se soustředí na výkresy.

Je potřeba projektová dokumentace pro vyřízení dotace?

Je. Pokud jde jenom o zateplení, výměnu oken nebo zdroje tepla, dostačují jednoduché výkresy s autorizací. V případě komplexních rekonstrukcí na stavební povolení nebo ohlášku je to ale jiná písnička (bourání nosných stěn, přístavba, půdní vestavba). V podstatě jde o projekt srovnatelný s novostavbou. V tomto případě po vás bude chtít projekt stejně stavební úřad a realizační firma.

Jaké služby vlastně poskytujete? Uděláte nám projekt rekonstrukce?

Soustředíme se na vyřízení dotace z pohledu optimalizace domu, energetického posudku a pomoc při doložení všech potřebných dokumentů. Rádi vám uděláme jednoduchý projekt zateplení. Celostní projekty pro stavební povolení však poskytujeme pouze po individuální dohodě. Tyto projekty jsou řešeny ve spolupráci s partnerským Ateliérem Tector.

Kolik mám na rekonstrukci času?

Od akceptace žádosti o dotaci po kolaudaci stavby max. 2 roky. Lze také zažádat o prodloužení lhůty. 

Kdy nejdříve mohla být rekonstrukce započata?

Nebojte, nejste limitováni. Jediným kritériem je, že faktury za úsporná opatření nesmí být starší než září 2021. Dokonce lze v praxi tohoto i občas využít.